FENG SHUI mint letrzs, avagy az otthon harmnija
Mi lehet az oka annak, hogy az egyik laksban mr az els pillanatban jl rezzk magunkat, mg a msikban nem leljk a helynket?
A Feng Shui szakrtk szerint mindez nem vletlen, mert gy tartjk, ha a laksban, munkahelyen, vagy azon a telken, amelyen plt, rosszul oszlanak el az energik, a lakk, dolgozk kzrzete, lettja alakulsa krl is problmk lehetnek.
vszzadokkal ezeltt Knban a Feng Shuit htpecstes titokknt kezeltk, a napi let bels titka volt, s csak a politikai vltozsok rvn vlt mindenki szmra nyitott. A Feng Shui, mint fogalom szelet s vizet jelent, de hvhatjuk a terek akupunktrjnak is. Ha elveit figyelembe vesszk, kpes olyan krlmnyeket biztostani a vroslakk szmra is, mint ha az rintetlen termszetben tartzkodnnk.
A Feng Shuirl szl els eurpai tanulmnyt Ernest J. Eitel tiszteletes, a Londoni Misszis Trsasg tagja tette kzz 1873-ban, de a nyugati vilgot mr korbban elbvlte s zavarba ejtette. Amikor a csszrsg idejn a knai kormnyzat arra knyszerlt, hogy kiktket adjon t a gyarmati hatalmaknak, kivtel nlkl olyanokat vlasztott, amelyek elhelyezkedst a Feng Shui szakrtk a legrosszabbnak tltk:"kopr sziget, amelyen mg hzak is alig vannak."
A knaiak a Feng Shui alapelvei szerint hatroztk meg vrosaik helyt, ltalban kerltk a sk terleteket, amelyeket veszlyesnek tartottak az rvizek s tjfunok miatt. Egy plet vagy telepls elhelyezkedst akkor tekintettk idelisnak, ha egy domb dli oldaln fekdt, vdve az szaki szltl. Ennek rtelmben Kna, amikor terletet knyszerlt adni az amerikai s eurpai kereskedk raktrai szmra Kantonban, egy lpos rszt ajnlott fel a Gyngy-foly mellett, ami Feng Shui szempontok alapjn a ltez legrosszabb helynek szmtott. A knai mandarinok ltvn, hogy a klfldiek pleteit azonnal elrasztottk a fehr hangyk, igazolva lttk a Feng Shui hasznossgt.
Vagy 30 ve Hongkongban, a britek elszr a ma Boldogsg-vlgy nven ismert alacsony fekvs, mocsaras terletet akartk megtenni az j gyarmat kzpontjv. A knai lakossgon mr a puszta tlet hallatn is "rmlet" vett ert. gy amikor a vlgyhz utat tr mrnkk sorra haltak meg srgalzban, s a mr felptett hzaikat el kellett hagyni a malris megbetegedsek miatt, a knaiak igazolva lttk aggodalmaikat, s azt gondoltk, hogy a britek ismerik ugyan a Feng Shuit, de bolondnak tettetik magukat. A Boldogsg-vlgyben elszenvedett kudarc utn a gyarmati kormnyzat gy dnttt, hogy a ma Centralnak nevezett, kedvez fekvs, dombokkal krllelt vz kzeli terleten telepedik meg. Ksbb, amikor a fmrnk fkat ltetett a kopr dombokra, a helyiek elkpeszten agyafrtnak tartottk.
A Feng Shui szakrtk irtznak az les szgeket bezr ptmnyektl, amelyek olyanok, mint a vdtelen szomszdokra irnyul "trk". Mg a kormnyok sem tudjk magukat fggetlenteni magukat ettl. A hongkongi knaiak veken keresztl nagyon lelemnyesnek tartottk a briteket amiatt, hogy a kormnyz hzt a vros legkedvezbb domboldalra ptettk, amely mgtt magas fk llnak, eltte utak kanyarognak, s gynyr kilts nylik a kiktre. Az 1980-as vek vgn a knai kormny I.M. Peit, a neves ptszt bzta meg a Knai Bank j pletnek megptsvel a kormnyhz kzelben. Hetven emeletvel ez lett Hongkong legmagasabb plete. Tele van tzdelve szerencstlen les sarkokkal, amelyek lltlag gonosz kis drdkat hajiglnak a kormnyz rezidencijra. A Feng Shui szakrtk ezeknek az lland tmadsoknak tulajdontjk a britek gyarmatvesztst.
Mikor alakult ki a Feng Shui?
A knaiak tisztelik seiket. Hromezer vvel ezeltt alakult ki az a hiedelem, amely szerint a srok megfelel elhelyezse szerencst hoz a kvetkez generciknak. A Han-dinasztia idejn, (Kr.e. 206-ban kezddtt) a Feng Shuit kiterjesztettk a lakhzakra is.
Milyen irnyzatok vannak a Feng Shuiban?
Az si Feng Shuinak kt alapvet iskolja van. Az egyik a Forma Iskola, amely Kna dli hegyvidkes rszn alakult ki, ahol a terepviszonyok alakulsra, vagyis a hegyek, vlgyek formjra, s a folykhoz val viszonyaira tmaszkodtak. A Feng Shui szakrtk alaposan tanulmnyozzk a vidket: nzik a tj sszkpt, a fk lombozatt, st mg a talaj sznt is. Kna szaki lapos rszn alakult ki a msik iskola, amely az irnytre s kifinomult szmtsokra tmaszkodott. Ezrt ezt Irnyt Iskolnak nevezik. A harmadik irnyzat az intuitv Feng Shui, amely vagy 40 ve alakult ki, ez is egy igen hatsos mdszer.
Hogyan mkdik a Feng Shui?
A Feng Shui rendszer alapja ugyanaz a "Csi", azaz letenergia, amely jl ismert a tradicionlis knai orvoslsbl. A Csi, a kozmikus energia, minden let forrsa. Az emberi szervezetben az energiaplykon, azaz a meridinokon keresztl ramlik.
A Feng Shui a lakst vagy a hzat az emberi szervezet hasonmsnak tekinti: a szj a bejrati ajtnak felel meg, az ablak a szemnek, a falak a brnek. A Csi teht akkor kpes megteremteni az ember j kzrzett, ha az illet laksban vagy hzban is nyugodtan ramolhat, s a hts ajtn vagy ablakon keresztl tvozhat a szabadba. J, ha a bejrattal szemben nincsen ablak, mert azon keresztl eltnik az energia, s ugyanezen okokbl j, ha a mellkhelyisget sem kzvetlenl a bejrattal szemben helyezik el.
Egy msik eset egy klfldi nagyvros egyik szllodjval esett meg. Hiba hoztk vrl vre rendbe, mindvgig rfizetses volt. Aztn tulajdonos vlts trtnt, aki azonnal Feng Shui tancsadt hvott a pangs oknak feldertsre. A szakrt megllaptotta, hogy a liftet ppen a szlloda bejratval szemben helyeztk el. gy a felvon elvitte a bejrat fell rkez friss Csi energit, s ez okozta a rossz zletmenetet. Ajnlatra a liftet nem kevs pnzrt elfordtottk, s hrom v mlva nem hogy az egsz talaktsi kltsg megtrlt, hanem az egyik legfelkapottabb sikeres szlloda lett a vrosban.
Mi a bagua?
Hogy lakson bell melyik helyisg hol helyezkedjen el, ezt a Feng Shui szakrt az gynevezett bagua trkp segtsgvel hatrozza meg. Ez nem ms, mint egy olyan nyolcszg, amelynek 8 szektora van, s tartalmazza a szimbolikus irnytknt mkd, az lethelyzetek trkpnek nevezett I Ging 8 trigramjt, melynek segtsgvel megllapthatk a hz vagy laks kls bels energii. A bagua azt is megmutatja, hogy a vizsglat trgya mely irnybl kapja a bels energijt, s hogyan hasznostja azt. Lokalizlja s megvilgtja a bels let olyan terleteit, mint amilyen a karrier, a pnz, a tuds, a hrnv, a hzassg, a csald, utazs, kreativits. Ha ez a trkp az elbbiekben felsoroltak brmelyikbl hinyt mutat, a kiegyenltsben is nagy segtsget jelenthet.
Plda erre : egy 28 ves tanrn, hogy munkahelyhez kzelebb lakjon, lakst cserlt. Az j laks terletbl hinyzott az nmvels-tuds terlet, valamint a karrier terlete a Wc terletre re esett. Nem telt el 2 hnap a kltzs utn, a tanrnt elbocstottk llsbl.
Mibl tudhatjuk meg, hogy laksunkban megfelelen ramlanak az energik?
1. Ha belpnk, s egy pillanatra megllunk, mr rgtn szleljk, hogy jl rezzk-e ott magunkat, vagy sem. Hogy kellemes kisugrzsa van-e a laksnak, vagy sem. Szvesen idznnk mr a bejratnl, vagy alig vrjuk, hogy beljebb lpjnk. A bejrat s krnyke legyen bartsgos, hvogat. Ne torlaszoljuk el klnfle akadlyokkal, pldul cipkkel, telezsfolt fogassal, szanaszt hever gyerekjtkokkal. Ezek a trgyak ugyanis megakadlyozzk az energia szabad beramlst laksunkba. 2. Elg energiads-e odabenn a leveg. Ha igen a vlasz, minden rendben van, ha viszont nem, annak valsznleg az az oka, hogy a laksban nem elegend a Csi ramlsa. Figyeljk meg azokat a helyisgeket, ahol a legtbb idt tltjk. A hlszobt, az tkezt, a kedvenc lhelynket. Nzzk meg a sarkokat, az leket, amelyek lthatatlan nylknt irnyulnak az emberre, nem mutatnak-e fekvhelynk vagy dolgozhelynk fele. Ha igen, semlegestsk ket virgokkal, kendkkel. 3. Nzzk meg, hogy az elszobbl nyl szobk kapnak-e elegend letenergit. Ha eldugott folyosrl nylnak, valsznleg nem. Ezen vltoztathatunk fnyekkel s kristlyokkal, amiknek energia terel hatsuk van.
A Feng Shui tovbbi alapja
A Feng Shui tbbek kztt az t elem tanra pl. Tantsa szerint az emberre, a hzra, a Csi ramlsra klnbz energetikai rezgsllapotok is hatnak. Az t elem: a vz, fa , tz, fld, fm. Valamennyi gtj, szn, forma besorolhat ezen elemek kz. Mind az emberek, mind a laksok rendelkeznek egynre jellemz elemekkel. Ezek harmniban vagy konfliktusban llnak egymssal. Az t elem mdszervel a konfliktusok kezelhetk. gy pldul , ha a konyhban a tzhely mellett vagy vele szemben a mosogat vagy a htszekrny ll, az azt mutathatja, hogy a konyhban a beszlgetk kztt a nzeteltrsek igen gyakoriak. Ennek oka, hogy a tzhely a tzelemhez tartozik, a mosogat s a htszekrny a vzelemhez. E kt elem, a vz s a tz konfliktusban ll egymssal, hiszen a vz kioltja a tzet. Ez a feszltsg hat a konyhban tartzkodkra. Hogy e kt elemet harmniba hozzuk, fa elemet alkalmazunk. A vz tpllja a ft, a fa tpllja a tzet. gy a hrom elem harmniban van. A fa elem szne a zld, teht hogy a konfliktust orvosolni tudjuk, zld sznyeg vagy tapta alkalmazsa ajnlott a tzhely s a mosogat kz.
A Feng Shui nem csodaszer, amellyel minden problmt orvosolni lehet, de segtsge annyit jelent mint egszsgben s harmniban lni. Ha meg akarjuk vltoztatni krnyezetnk elnytelen adottsgait, tegyk meg: ha letnk minsge javul, mr megrte. |